ReverseCraft
Info
Seria ReverseCraft niestety nie będzie już kontynuowana (wyjaśnienie), ale nagrywam/publikuje teraz inne serie videotutoriali (również o sprawach niskopoziomowych, w tym np. kurs assembly) w trochę innej formie. Są dostępne na moim kanale na Youtube. Zachęcam do rzucenia okiem :)

Wszystkie epsy ReverseCraft są również dostępne via Youtube: http://www.youtube.com/user/GynvaelColdwind (playlisty ReverseCraft (PL) oraz ReverseCraft Asm (PL).
Video Details
ReverseCraft Assembler #2 - Opcode


Czas trwania:
62 minuty (opublikowano 2009-11-28)

Credits:
Autor: Gynvael Coldwind
Intro: Sebastian "Xa" Rosik (grafika) i Samlis Coldwind (dźwięk)

Opis:
Drugi odcinek serii o assemblerze, opowiadający o budowie pojedynczej instrukcji maszynowej x86, oraz o tym, jak wpływa to na budowę instrukcji w assemblerze (x86, protected mode, 32-bit).

Linki do video:

Materiały:

Informacje uzupełniające:
Errata:
  • Jeden opcode może mieć max. 15 bajtów (a nie 16 jak podałem w odcinku; podziękowania dla Fanaela oraz suN8hclf'a za wykazanie czujności ;>). Powyżej tej wielkości generowany jest exception (a nawet dwa różne exceptiony, w zależności od użytych prefixów i ich ilości). Zdarza się, że niektóre emulatory i wirtualizery x86 nie zwracają uwagi na to ograniczenie, i umożliwiają korzystanie z opcode'ów powyżej 15 bajtów - taka rozbieżność względem x86 może zostać wykorzystania do wykrycia przez aplikacje faktu, iż działa ona w środowisku emulowanym/wirtualnym (warto rzucić okiem na Old new Virtual Machine detection method oraz Microsoft VirtualPC 2004 (build 528) Detection)

Materiały o których wspominam w odcinku:
  • The Complete Pentium Instruction Set Table - podręczna lista instrukcji i opcode'ów procesora x86 (aka opcodes.txt lub pentium.txt)
  • Intel Manuals - oficjalne podręczniki Intel'a do procesorów z rodziny x86
  • Intel Manuals (wersja drukowana) - tutaj można zamówić (via e-mail) darmowe drukowane wersje podręczników Intel'a (z mojego doświadczenia wynika, że czas realizacji zamówienia jest bardzo różny i zależy od tego czy mają dany podręcznik na stanie, czy też czekają aż zostanie wydrukowany; zazwyczaj czeka się od tygodnia do 4 miesięcy); UPDATE: Otrzymałem od Was informacje, że Intel'owi wyczerpał się nakład książek, i nie planują dodruku do końca roku (czyli najlepiej po nowym roku spróbować jeszcze raz). Często pytacie również co to numer SKU - jest to wyjaśnione na samej górze strony do której prowadzi ten link, ale na wszelki wypadek napiszę jeszcze raz - jest to pierwsze 6 cyfr z nazwy PDF'a, co jest równoważne 6ściu pierwszym cyfrom order number wymienionym na dole pierwszej stronie PDF'ów (w PDFach zresztą na pierwszej stronie jest spis SKU powiązanych tomów)

Dodatkowe materiały:

Użyte narzędzia:
Video Tutorials RSS
ReverseCraft:
Legal stuff
ReverseCraft project (c) 2009 gynvael.coldwind//vx
Video tutoriale dostępne są na licencji Creative Commons BY-NC-ND

cat